Napsali o nás

První článek o Truhlárně s názvem "V truhlárně každý měsíc muzika" vyšel v Raportu - týdeníku pro Rakovnicko a Novostrašecko v úterý 14. února roku 2012. Další články najdete níže.

V Truhlárně každý měsíc muzika

Jesenický hudební klub Truhlárna funguje v areálu Truhlářství Louženský (bývalá cvočkárna) přibližně dva roky. Za tu dobu už v něm koncertovala spousta známých hudebníků. Od Nového roku přišel klub s novinkou. Kdo se jednou stane jeho členem, už jím zůstává natrvalo a nemusí členství každý rok obnovovat.

Klub založili Martin a Klára Louženských, aby podpořili a obohatili kulturní život v Jesenici. Povedlo se jim to znamenitě. Díky klubu už tu koncertovali například Pepa Nos, Slávek Janoušek, Ester Kočičková, Jiří Schmitzer, Luboš Pospíšil, Paleček a Janík, Vladimír Merta, Neřež, Semtex, Pavlína Jíšová, Jaroslav Samson Lenk, Poutníci a další.

„Koncerty se konají pátky nebo soboty večer, a to jednou někdy i dvakrát v měsíci. Výběr interpretů je většinou omezen kapacitou klubu, která je 40-45 míst, potažmo velikostí pódia. Jsme si vědomi, že náš žánr je zatím poměrně jednosměrný, ale v budoucnu bychom rádi klubový program oživili i dalšími směry. Současně se také nabízí dát příležitost začínajícím umělcům či autorům, jak na poli hudby, tak i jiných malých forem umění,“ říká Martin Louženský.

Koncerty pokaždé začínají ve 20 hodin a skládají se ze dvou čtyřiceti až padesátiminutových částí. Jedním z důvodů, proč se dbá na přestávky v polovině vystoupení, je, že je hudební klub nekuřácký. V pauzách tedy dostávají prostor cigarety, občerstvení a návštěva toalet.

Zatím poslední kapelou, která v Truhlárně hrála, je Bran. Muzikanti byli z prostředí i atmosféry nadšení. „Pro nás jako pro kapelu to nebyla jen pouhá zastávka v koncertní šňůře, z níž se pospíchá domů nebo do jiného města. Klub překvapil na poměry velmi dobrou akustikou a technickým vybavením. Domácké prostředí pro nás bylo příjemnou alternativou k leckdy neosobním kulturním domům a podobným zařízením. Hlavní předností Truhlárny ale zůstává jeho publikum, které ocení kulturní zážitek a které ví, že do hudby je třeba investovat, protože se to v jiné podobě bohatě vrátí. Kdyby takový klub mělo každé město, byla by v Čechách ‚sláva muzikantů‘ o poznání větší,“ říká kapelník a manager kapely Vojtěch Jindra. Další koncert se v Truhlárně koná 18. února. Tentokráte přijede hardfolk z Prahy Jananas.

Markéta Hartlová